Büyükelçilik Tarihi ve Önceki Büyükelçilerimiz

Osmanlı İmparatorluğu’nun İsveç’te temsili 17. yüzyıla dayanmaktadır. İlk temsilci Aslan Ağa, Tam Yetkili Elçi sıfatıyla 1637 yılında atanmıştır.

İmparatorluğun Stokholm’deki ilk mukim temsilcisi 1877-1880 yılları arasında Orta Elçi ünvanıyla görev yapan Murat Efendi, son temsilcisi de 1921-1923 yılları arasında Orta Elçi sıfatıyla görev yapan Galip Kemal Bey olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk temsilcisi 1923-1926 yılları arasında Stokholm’de Maslahatgüzar sıfatıyla bulunan Laik Mukbil Bey’dir. O tarihten bu güne kadar Stokholm’deki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği aralıksız faaliyet göstermektedir.

Büyükelçiliğimizde şu ana kadar görev yapmış Misyon Şefleri aşağıda sunulmuştur:

1. Aslan Ağa Tam Yetkili Elçi 1637

2. Közbekçi Mustafa Ağa Temsilci 1727–1728

3. Mehmet Sait 28 Çelebi Temsilci 1733

4. Murat Efendi Ortaelçi 1877–1880

5. Murat Efendi Tam Yetkili Elçi 1880–1881

6. Prens Jan Karaca Paşa Tam Yetkili Elçi 1882–1891

7. Stefan Karatodori Tam Yetkili Elçi 1891–1898

8. Şerif Paşa Tam Yetkili Elçi 1898–1908

9. Mustafa Asım Bey Tam Yetkili Elçi 1908–1909

10. Mustafa Şekip Bey Tam Yetkili Elçi 1909–1915

11. Hüseyin Cevat Bey Tam Yetkili Elçi 1915–1917

12. İsmail Canbolat Bey Tam Yetkili Elçi 1917–1918

13. Hüseyin Cevat Bey Tam Yetkili Elçi 1918-1919

14. Nusret Sadullah Bey Tam Yetkili Elçi 1919–1921

15. Ali Şevki (Berker)Bey Tam Yetkili Elçi 1921

16. Galip Kemal Bey Tam Yetkili Elçi 1921–1923

17. Laik Mukbil Bey Maslahatgüzar 1923–1926

18. Ali Haydar Aktay Maslahatgüzar 1926–1928

19. Ragıp Raif Kösearif Maslahatgüzar 1929–1933

20. Ragıp Raif Kösearif Tam Yetkili Elçi 1933–1938

21. Agah Aksel Tam Yetkili Elçi 1939–1943

22. Nizamettin Ayaşlı Tam Yetkili Elçi 1943–1946

23. Bedii Arbel Tam Yetkili Elçi 1946–1949

24. Emin Ali Sipahi Tam Yetkili Elçi 1950–1951

25. Haluk Kocaman Maslahatgüzar 1951–1952

26. Cevdet Dülger Tam Yetkili Elçi 1952–1954

27. Haluk Kocaman Maslahatgüzar 1954–1957

28. Orhan Eralp Büyükelçi 1957–1959

29. Şadi Kavur Büyükelçi 1959–1961

30. Veysel Versan Büyükelçi 1961–1964

31. Talat Benler Büyükelçi 1964–1968

32. Osman Dostel Büyükelçi 1968–1969

33. Necdet H. Kent Büyükelçi 1969–1972

34. Bedii Karaburçak Büyükelçi 1972–1976

35. Mehmet Baydur Büyükelçi 1976–1979

36. Şefik Fenmen Büyükelçi 1980–1984

37. Müfik Özdeş Maslahatgüzar 1984–1985

38. Haluk Özgül Büyükelçi 1985–1986

39. Ömer Ersun Büyükelçi 1986–1989

40. Erdil Akay Büyükelçi 1989–1991

41. Orhan Ertuğruloğlu Maslahatgüzar 1991–1992

42. Solmaz Ünaydın Büyükelçi 1992–1996

43. Oktay Aksoy Büyükelçi 1996–2000

44. Selim Kuneralp Büyükelçi 2000–2003

45. Tomur Bayer Büyükelçi 2003–2004

46. Necip Egüz Büyükelçi 2003–2009

47. Zergün Korutürk Büyükelçi 2009–2013

Ömer Kaya Türkmen
Ömer Kaya TürkmenBüyükelçi

12.11.2013-15.11.2017

Emre Yunt
Emre YuntBüyükelçi

15.11.2017-

Pazartesi - Cuma

09:00 - 13:00

Konsolosluk Şubesi çalışma saatleri 09.00-13.00 Bütün işlemler için randevu alınması gerekmektedir.
30.3.2018 30.3.2018 Resmi Tatil
2.4.2018 2.4.2018 Resmi Tatil
1.5.2018 1.5.2018 Resmi Tatil (İşçi Bayramı)
10.5.2018 10.5.2018 Resmi Tatil
6.6.2018 6.6.2018 Resmi Tatil (İsveç Milli Günü)
15.6.2018 15.6.2018 Ramazan Bayramının Birinci Günü
21.8.2018 21.8.2018 Kurban Bayramının Birinci Günü
24.12.2018 24.12.2018 Resmi Tatil
25.12.2018 25.9.2018 Resmi Tatil
26.12.2018 26.12.2018 Resmi Tatil