Türkiye Cumhuriyeti

Stokholm Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Halkoylamasi Hakkinda Duyuru , 13.02.2017

Yüksek Seçim Kurulu'nun kararına göre Anayasa Değişikliği Halkoylamasında "yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı bulunan seçmenlerin, yurtdışı temsilciliklerinde kurulacak seçim sandıklarında oy kullanabilecekleri belirtilmiş olup, yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin bağlı bulundukları temsilcilik görev çevrelerinde oy kullanmaları yönünde bir sınırlandırma bulunmadığından, yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin oy verme günlerinde bulundukları yerlerdeki temsilciliklerde kurulan sandıklarda da oy kullanabileceklerine karar verildiği" iletilmektedir.

 

Bu durumda Stokholm’e uzak mesafede yaşayan vatandaşlarımızın Stokholm’e gelmeleri şart olmayıp, kendilerine daha yakın bir temsilcilikte oy kullanmaları mümkündür.

 

- Yurt Dışı Seçmen Kütüğünün www.ysk.gov.tr adresinden 18 Şubat 2017 Cumartesi günü ilan edilecek ve itirazlar başlayacaktır (Türkiye saati ile 08:00).

 

- Yurt Dışı Seçmen Kütüğünün www.ysk.gov.tr adresinden yapılan ilan 26 Şubat 2017 Pazar günü sonlandırılacaktır. Bu tarih Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne yapılacak itirazların son günüdür (Türkiye saati ile 17:00).

 

Vatandaşlarımızın 18 Şubat itibariyle www.ysk .gov.tr adresinden Yurtdışı Seçmen Kütüğünde kayıtlı olup olmadıklarını kontrol etmeleri, kaydı olmayanların Konsolosluk Şubemize başvurmaları rica olunur.

 

Stokholm’de hangi günlerde ve nerede sandık kurulacağı duyurulacaktır. Vatandaşlarımızın Facebook ve web sayfamızdaki duyuruları takip etmeleri rica olunur.

 

Sorularınız için haftaiçi 16.00-17.30 saatleri arasında Konsolosluk Şubemizi arayabilir

(0 8 667 29 60), ya da e-posta göndererek (embassy.stockholm@mfa.gov.tr) bilgi alabilirsiniz.