Türkiye Cumhuriyeti

Stokholm Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Nüfus Hizmetleri Ile Ilgili Yasal Değişiklikler , 29.01.2016

6661 sayılı Kanunla yürürlüğe giren nüfus hizmetleri ile ilgili yasal değişiklikler İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce bildirilmiştir.

 

-          Adres değişikliğini bildirim yükümlülüğü süresi (20 gün) içinde bildirmeyenlere 50 TL, gerçeğe aykırı beyanda bulunanlara 1000 TL idari para cezası yurt içindeki milli idari amirlerince, yurt dışında ise dış temsilciliklerce verilecektir. Daha önce Büyükelçiliklerce alınmayan bu ceza 27 Ocak 2016 itibariyle alınmaya başlanmıştır.

 

-          27.01.2016 tarihi itibariyle doğum olayını bildirim yükümlülüğü olup, bu yükümlülüğünü yasal süresi (60 gün) içinde yerine getirmeyenlere, nüfus ve aile cüzdanlarını kaybedenlere ve nüfus cüzdanının geçerlilik süresinin son bulmasından itibaren altmış gün içinde bu cüzdanlarını değiştirmeyenlere veya bu durumdaki  çocukların veli veya vasilerine idari para cezası uygulanmayacaktır.

 

-          Evlenme olayını bildirim yükümlüğü (30 gün) içinde  yerine getirmeyenlere yurt içinde nüfus müdürlüklerince, yurt dışında ise Dış Temsilciliklerimizce 50 TL idari para cezası verilecektir.

 

-          Yukarıda kayıtlı idari para cezalarının, Nüfus Hizmetleri Kanunu uyarınca, işlem sırasında mahalli para karşılığı, Merkez Bankası'nın günlük olarak açıkladığı döviz kuruyla hesaplanacak, 50 TL’nin dörtte üçü yani 37,50 TL karşılığı mahalli para tahsil edilecektir.

 

Buna göre alınacak idari para cezası tutarları aşağıda belirtilmiştir:

 

-          Adres değişikliğini 20 gün içinde bildirmeyenlerden Merkez Bankası günlük kuruna göre 37,50 TL karşılığı İsveç Kronu

-          Evlenme olayını 30 gün içinde bildirmeyenlerden Merkez Bankası günlük kuruna göre 37,50 TL karşılığı İsveç Kronu

 

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.