Türkiye Cumhuriyeti

Stokholm Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Sürücü Belgeleri Ile Ilgili Duyuru , 15.01.2016

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünden alınan yazıda, ülkemizin kabul ettiği Karayolu Trafiği Konvansiyonu ile bu Konvansiyonu tamamlayıcı Avrupa Anlaşması hükümleri kapsamında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle; sürücü belgesi sınıflarının, geçerlilik sürelerinin, sürücü belgesi alacaklarda aranacak yaş, deneyim ve hükümlülük şartlarının yeniden belirlendiği ve yeni sürücü belgelerinin 01/01/2016 tarihinden itibaren düzenlenmekte olduğu belirtilmektedir.

Yapılan değişiklikler kapsamında, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren eski tip sürücü belgesi düzenlenmeyecektir. 31 Aralık 2020 tarihine kadar değiştirilmeyen eski tip sürücü belgeleri geçersiz sayılacaktır.

Sürücü belgesi yurt dışı adresine gönderilemeyeceğinden, başvurularda yurt dışı adresi kabul edilmeyecektir. Eski tip sürücü belgelerinin değiştirilmesi için yurtdışındaki temsilciliklerimiz işlem yapamayacaktır.

Yabancı sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesine dönüştürülmesi taleplerinin doğrudan trafik tescil birimlerine yapılması gerektiğinden, dış temsilciliklerimiz bu tür başvuruları kabul edemeyecektir.

Emniyet Genel Müdürlüğünce, sürücü belgesi sahiplerinin işlerini kolaylaştırmak amacıyla online randevu sistemi hizmete açılmıştır. Vatandaşlarımız, Emniyet Genel Müdürlüğüne ait (www.surucurandevu.egm.gov.tr​) internet adresinden online randevu aldıktan sonra, il/ilçe trafik tescil birimlerinde yeni tip sürücü belgesi işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir. Başvuru ile ilgili tüm bilgilere sözkonusu web sayfasından ulaşılması mümkündür.

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.