Türkiye Cumhuriyeti

Stokholm Büyükelçiliği

Büyükelçilik

Osmanlı İmparatorluğu’nun İsveç’te temsili 17. yüzyıla dayanmaktadır. İlk temsilci Aslan Ağa, Tam Yetkili Elçi sıfatıyla 1637 yılında atanmıştır.

İmparatorluğun Stokholm’deki ilk mukim temsilcisi 1877-1880 yılları arasında Orta Elçi ünvanıyla görev yapan Murat Efendi, son temsilcisi de 1921-1923 yılları arasında Orta Elçi sıfatıyla görev yapan Galip Kemal Bey olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk temsilcisi 1923-1926 yılları arasında Stokholm’de Maslahatgüzar sıfatıyla bulunan Laik Mukbil Bey’dir. O tarihten bu güne kadar Stokholm’deki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği aralıksız faaliyet göstermektedir.

Stokholm'de diplomatik temsilciliklere ev sahipliği yapan ve birbirinden değerli toplam on bir tarihi villanın bulunduğu Diplomatstaden (Diplomat Şehri) adlı mutena semtte bulunan Büyükelçiliğimize ait Devlet malı iki ayrı müstakil villadan birisi Kançılarya ve diğeri İkametgâh binası olarak hizmet vermektedir. 1929-1930 yılları arasında sanayici “Berndt August Hjorth” için Diplomatstaden villalarının en doğu ucundaki villa olarak inşa edilen, mimarı “Curt Björklund” ve adı “Villa Hjorth” olan İkametgâh binamız 1965 yılında satın alınmıştır. 1924-1925 yılları arasında “Kont Nils Gustaf Bonde” için inşa edilen, mimarı “Cyrillus Johansson” ve adı “Villa Bonde” olan Kançılarya binamız 1993'te satın alınmıştır. Her iki binamızın kuzey cephesi eski Strandvägen caddesine (bugün Dag Hammarskjölds caddesi) bakmaktadır, İkametgâhımızın güney cephesi denize bakmaktadır.

Büyükelçiliğimizin bünyesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Ticaret, Turizm ve Tanıtma, Eğitim, Basın ile Din Hizmetleri Müşavirlikleri görev yapmaktadırlar. Ayrıca, İsveç’in Malmö şehrinde Fahri Başkonsolosluğumuz bulunmaktadır.


İlgili Dosyalar :

- T